Bezpłatna konsultacja
Umów wizytę

Śródmieście 794 205 629   │ 

Rozszczepienie ego to mechanizm obronny oraz stan, w którym jednostka doświadcza rozdzielonej lub podzielonej tożsamości i osobowości. W tym mechanizmie obronnym osobowość osoby jest fragmentaryzowana, co prowadzi do przejawiania różnych, często sprzecznych cech, zachowań i tożsamości w zależności od kontekstu czy sytuacji. Osoba z rozszczepioną osobowością może wydawać się całkiem inną osobą w różnych okolicznościach, co komplikuje utrzymanie spójności i stabilności tożsamości.

W życiu codziennym rozszczepienie jest wygodnym mechanizmem upraszczającym skomplikowane sytuacje. Pełni ono funkcje obronne, w celu redukcji leku i zwiększenia samooceny. Niestety, ale nieodłącznie niesie on ze sobą zniekształcenie rzeczywistości, co może stać się niebezpieczne.

Przykłady rozszczepienia ego mogą obejmować:

1. Relacje partnerskie: Osoba może wydawać się bardzo zaangażowana w związek i pełna miłości w jednej chwili, a w kolejnej chwili, po drobnej nieporozumienia, może zupełnie wycofać się emocjonalnie i traktować partnera z obojętnością.

2. Życie zawodowe: Osoba może w pracy prezentować się jako osoba pewna siebie, kompetentna i skoncentrowana na celu, ale poza miejscem pracy może stawać się niepewna, lękliwa i niezdolna do podejmowania decyzji.

3. Samoocena: Osoba z rozszczepioną osobowością może w jednej chwili przeceniać swoje umiejętności i wierzyć, że jest niezastąpiona, a w innym momencie uważać siebie za całkowicie bezwartościową i niezdolną do osiągnięcia sukcesu.

Rozszczepienie ego jest charakterystyczne dla niektórych zaburzeń osobowości, takich jak zaburzenie osobowości borderline. Stanowi mechanizm obronny, który pozwala jednostce radzić sobie z trudnymi emocjami i konfliktami wewnętrznymi poprzez rozdzielenie różnych aspektów swojej osobowości. Niemniej jednak rozszczepienie ego może prowadzić do niestabilności emocjonalnej, problemów w relacjach społecznych i trudności w zachowaniu spójnej tożsamości.

Osoby z rozszczepioną osobowością często potrzebują specjalistycznej pomocy terapeutycznej, aby zrozumieć i zintegrować różne aspekty swojej tożsamości oraz radzić sobie z emocjonalnymi wyzwaniami. Terapeuci mogą pracować z nimi nad zrozumieniem mechanizmu rozszczepienia ego i pomagać w budowaniu bardziej spójnej tożsamości oraz stabilniejszych relacji.