Czym jest psychoterapia psychodynamiczna i integracyjna?
Specjaliści z naszego centrum pracują w nurcie psychodynamicznym i integracyjnym. Zanim zdecydujesz się na psychoterapię w Warszawie, sprawdź, czym charakteryzują się te podejścia.
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychodynamiczne oraz psychoanalityczne rozumienie pacjenta polega na uznaniu roli procesów nieświadomych w funkcjonowaniu psychiki, ich znaczenia dla rozwoju osobowości oraz wpływu na motywacje, zachowania i wybory życiowe. Przeżywane przez człowieka trudności w różnych sferach życia traktowane są jako przejawy wewnętrznych nieuświadomionych konfliktów, których odkrycie, zgłębienie i rozwiązanie w toku terapii skutkuje poprawą jego funkcjonowania oraz lepszym przystosowaniem do życiowych realiów.
Proces terapeutyczny toczy się w ramach relacji terapeutycznej, w której terapeuta ujawnić może istotne, typowe i powtarzalne wzorce relacji pacjenta z innymi ludźmi, w tym te problematyczne, których zbadanie i zrozumienie pozwala dostarczyć ważnych informacji, pomocnych w zrozumieniu i rozwiązaniu zgłaszanych przez pacjenta problemów.
Psychoterapia psychodynamiczna kładzie główny nacisk na zjawisko przeniesienia, czyli wyłaniania się w relacji terapeutycznej wzorców odczuwania, myślenia i zachowania, będących powtórzeniem różnych aspektów relacji ze znaczącymi osobami z przeszłości: rodzicami, opiekunami, które to są nadal żywe i aktywne w codziennym funkcjonowaniu.
Psychoterapia integracyjna
Jej głównym założeniem jest elastyczność w wyborze nurtu, metody, sposobu prowadzenia, techniki, a nawet liczby i częstotliwości sesji. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do każdego problemu pacjenta. Tego rodzaju terapia ułatwi Ci radzenie sobie ze stanami lękowymi, depresyjnymi oraz zaburzeniami osobowości.
Psychoterapia integracyjna to rodzaj pomocy nie tylko dla dorosłych. Oferujemy również psychoterapię dla dzieci i młodzieży w Warszawie.
Przykłady objawów, z jakimi warto zwrócić się na psychoterapię
Po wykluczeniu przyczyn medycznych, psychoterapia będzie pomocna przy rozwiązywaniu takich problemów, jak:
- zaburzona relacja z jedzeniem,
- trudności w relacjach,
- nieumiejętność odnalezienia się w społeczeństwie,
- problemy ze snem,
- chroniczne zmęczenie,
- brak radości z codziennego życia,
- niezdolność do wykonywania podstawowych obowiązków,
- nerwice, stany lękowe,
- kłopoty z samooceną,
- brak motywacji oraz poczucia sensu,
- nieumiejętne zarządzanie emocjami.
To oczywiście nie jedyne problemy, z którymi można się zgłosić na psychoterapię w Warszawie. Może ona pełnić również funkcję wspierającą – pozwoli Ci znaleźć motywację do działania i ułatwi pracę nad sobą każdego dnia.