Bezpłatna konsultacja
Umów wizytę

Śródmieście 794 205 629   │ 



RECENZJA “Wychowani przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców”

BY: paulina.podrez

Artykuły / Dorota Lebiatowska

Jaki wpływ ma niedojrzałość emocjonalna rodziców na samoocenę dziecka oraz umiejętność nawiązywania i utrzymywania zdrowych relacji w dorosłości?

Książka pt. “Wychowani przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców” autorstwa, psychologa klinicznego, Lindsay C. Gibson to niezwykle trafna i podchodząca kompleksowo do problemu pozycja, która analizuje skomplikowane i często trudne do zrozumienia relacje między rodzicami, a ich dziećmi. Autorka bierze pod uwagę znaczenie niedojrzałości emocjonalnej rodziców i to jak wpływa ona na samoocenę dziecka oraz umiejętność nawiązywania i utrzymywania zdrowych relacji w dorosłości.

Jakie wskazówki znajdziemy w książce?

Ta pozycja analizuje, w jaki sposób brak stabilności emocjonalnej w domu może wpłynąć na rozwijanie się umiejętności dbania o siebie i utrzymania świadomości emocjonalnej. Książka składa się z trzech głównych części, dzięki tej strukturze czytelnik może wybrać treści z konkretnego podrozdziału. Wydaje się, że książka jest prostym w odbiorze, kompleksowym przewodnikiem, obejmującym różnorodne aspekty życia i relacji. Autorka przystępnie wyjaśnia czytelnikom znaczenie ich doświadczeń, zwłaszcza jeśli mieli do czynienia z rodzicami, którzy nie byli w stanie zaoferować im odpowiedniego wsparcia emocjonalnego. Pisarka doskonale balansuje teorię z praktycznymi wskazówkami, które pozwalają na samorozwój i przekształcanie własnych przekonań dotyczących relacji z rodzicami. Przez całą książkę Gibson podkreśla, jak ważne jest zrozumienie i zaakceptowanie własnych uczuć oraz jakie znaczenie ma ustanowienie zdrowych granic w relacjach.

Część Pierwsza: ,,Troska o siebie i chronienie siebie”

Pierwsza część książki skupia się na kwestiach związanych z relacją z własnym ,,ja” i podkreśla znaczenie samoświadomości. Gibson ukazuje, jak ważne jest zrozumienie i zaakceptowanie własnych uczuć oraz jak ogromne znaczenie ma ustanowienie zdrowych granic w relacjach. To bardzo ważne, ponieważ rozwinięcie zdolności do zrozumienia siebie, swoich uczuć, potrzeb i pragnień jest fundamentem do budowania zdrowych relacji zarówno z samym sobą, jak i z innymi. Zaakceptowanie własnych emocji jest fundamentem w stawianiu zdrowych granic w relacjach.

Część Druga: ,,Relacje z innymi ludźmi”

Druga część książki skupia się na relacjach interpersonalnych, ze szczególnym naciskiem na dwa aspekty życia: związki romantyczne oraz dojrzałe rodzicielstwo. Budowanie relacji z innymi ludźmi to proces, który wymaga zaangażowania, empatii i komunikacji. Respektowanie różnic w związkach to ważny aspekt, na który mogło nie być przestrzeni w domach, w których rodzice w konsekwencji swojej niedojrzałości emocjonalnej nie respektowali zdania własnych dzieci. Niedojrzali emocjonalnie rodzice odmienne zdanie swoich pociech, rozumiane jako zaznaczenie własnych granic, uważali za przejaw egoizmu lub braku troski o ich samopoczucie. Autorka ukazuje jak ignorowanie uczuć przez rodzica – predysponuje do braku zaufania we własne doświadczenia w przyszłości.

Część Trzecia: ,,Radzenie sobie z wyzwaniami”

Ostatnia część opisuje praktyczne strategie i umiejętności potrzebne do zrównoważonego życia. Czytelnik może odnaleźć w niej porady dotyczące zarządzania czasem, radzenia sobie z problemami, nieadaptacyjnymi schematami myślowymi. Rozdział trzeci skupia się na metodach radzenia sobie z wyzwaniami. Autorce udaje się wydobyć wartościowe aspekty nawet trudnych momentów, co jest ważne dla budowania siły wewnętrznej i elastyczności emocjonalnej.

Co jeszcze możemy odnaleźć w książce?

Ta książka to przewodnik wspierający relacje, od relacji z samym sobą po relacje z innymi. Autorka we wstępie opisuje jak relacja z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami wpływa na percepcję siebie i znaczących ludzi. Ukazuje zależności między brakiem stabilności emocjonalnej w domu, a nieumiejętnością zadbania o siebie. To kompendium wiedzy, które zachęca do refleksji i skłania do działania, oferując jednocześnie otuchę i nadzieję na lepsze jutro.

Dla kogo?

Podsumowując, ta książka jest godna polecenia zarówno dla osób pragnących poprawić jakość swojego życia, jak i dla osób interesujących się dziedziną psychologii i terapii, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat tego trudnego zagadnienia. Lindsay C. Gibson napisała niezwykle ważne i inspirujące dzieło, które ma potencjał do przeprowadzenia czytelnika w naprawdę niezwykłą i osobistą podróż. Dla osób poszukujących konkretnych strategii i narzędzi, może być dodatkową literaturą do wsparcia terapeutycznego. Książka pt. “Wychowani przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców” autorstwa Lindsay C. Gibson wydaje się być niezwykle wartościowym źródłem informacji i wsparcia dla osób, które chcą zrozumieć konsekwencje trudnych relacji z rodzicami.

 

Dorota LebiatowskaDorota Lebiatowska: psychoterapeutka psychodynamiczna, certyfikowana terapeutka uzależnień