Bezpłatna konsultacja
Umów wizytę

Śródmieście 794 205 629   │ BADANIE: Wsparcie społeczne na grupach FB, a depresja i poczucie sensu życia?

BY: paulina.podrez

Aleksandra Stolarczyk / Artykuły / Strona główna

Poczucie sensu życia i poziom depresji w kontekście posiadania sieci wsparcia społecznego u osób udzielających się na zamkniętych grupach facebookowych o tematyce depresji

Wprowadzenie

Poczucie sensu życia jest kluczowym elementem egzystencji, szczególnie w drugiej połowie życia. Badania pokazują, że brak sprecyzowanego celu może prowadzić do zaburzeń afektywnych, takich jak depresja. Ta ostatnia jest poważnym globalnym problemem, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Rola wsparcia społecznego

Wsparcie społeczne jest nieodzowne w radzeniu sobie z ekstremalnymi sytuacjami, takimi jak choroba, utrata bliskiej osoby czy wojna. Osoby izolowane społecznie często szukają wsparcia na forach i grupach tematycznych w internecie. Facebook stał się jednym z miejsc, gdzie można znaleźć wsparcie bez konieczności ujawniania swojej tożsamości.

Cel badania

Artykuł analizuje związki między poczuciem sensu życia a depresją w kontekście wsparcia społecznego na grupach Facebookowych. Badanie przeprowadzone na grupie 84 osób, z których 83 wyniki zostały zakwalifikowane do analiz, wskazuje na istotne różnice między osobami należącymi do takich grup a tymi, które do nich nie należą.

Wyniki badań

Wyniki pokazują, że osoby aktywne na grupach Facebookowych dotyczących depresji mają wyższy poziom depresji i niższe poczucie sensu życia w porównaniu z osobami, które nie korzystają z takich grup.

Wnioski

Te spostrzeżenia mogą mieć istotne implikacje dla psychologii oraz programów profilaktyki społecznej i zdrowia.

Autorzy

Artykuł został napisany przez naszą terapeutkę, mgr Aleksandrę Stolarczyk oraz dr Patrycjusza Matwiejczuka, ekspertów z zakresu psychologii i zdrowia psychicznego.

Dlaczego warto przeczytać cały artykuł?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wsparcie społeczne wpływa na poczucie sensu życia i poziom depresji oraz jakie są wnioski z przeprowadzonego badania, przeczytaj cały artykuł. Odkryjesz tam szczegółowe wyniki badań, metody oraz wnioski, które mogą być pomocne w zrozumieniu i leczeniu depresji.

 

Przeczytaj całość tutaj:

Studia Społeczne – Numery Czasopism

(pierwszy plik) Studia Społeczne nr 44 (1) 2024

Aleksandra Stolarczyk – Psycholożka ze specjalnością kliniczną dzieci i dorosłych, psychoterapeutka w trakcie szkolenia w nurcie integracyjnym