Bezpłatna konsultacja
Umów wizytę

Śródmieście 794 205 629   │ Co drzemie w naszych stopach?

BY: paulina.podrez

Artykuły / Monika Najda

Osoby, które miewają tendencję do częstego skręcania kostek, mogą zastanowić się, na ile nie jest to powiązane z ich niepewnością w danym momencie życia co objawia się psychosomatycznie.
Czy przypadkiem nie stoją przed trudnymi wyborami, rozstajem dróg co odzwierciedla się w niepewnym stawianiu kolejnych kroków mentalnych, ale i fizycznych?
Czy czujemy się w tym momencie pewnie w swoim życiu? Co mówi o nas w tym momencie nasza postawa ciała czy jest w niej pewność czy wahanie?


Gdy się wahamy zarówno w sferze Naszego świata wewnętrznego jak i zewnętrznego, stajemy się bardziej podatni na czynniki z zewnątrz tym samym wrażliwsi na urazy.

W obrębie stóp znajduje się bardzo dużo receptorów, a medycyna chińska wyraźnie wskazuje na połączenie punktów na stopach z innymi częściami naszego ciała. Stopy są jedyną częścią ciała, która odpowiada za ruch jednostki w przestrzeni i jednoczesny kontakt z podłożem.

Oprócz znaczenia psychologicznego stopy mają również bardzo ważne znaczenie w rozkładzie napięć naszego ciała.

Stanowią bowiem pierwszy element w kontakcie z podłożem; jeśli postawimy źle stopę obciążając zbytnio jeden rejon, to drugi stanie się niewydolny. Złe ustawienie stóp i przeciążenia w ich obrębie będą rzutowały na ustawienie kolan, bioder oraz górnych części ciała. To, jak ustawimy swoje stopy na podłodze, wpływa na to, jak ustawi się nasze biodro, a tym samym kręgosłup czy głowa. Stopy to nasz początek i koniec łańcucha biokinematycznego. Oznacza to, iż są bardzo ważną częścią naszego ciała.

Stabilne podłoże czy poczucie oparcia za Naszymi plecami powoduje, iż ciało a zatem i jednostka zaczyna czuć się bezpiecznie.

Odczucia stabilnego podłoża stanowią ważny element w rozwoju dziecka.
To dzięki twardemu podłożu dziecko jest w stanie poczuć granice swojego ciała, ale i jego siłę. Stabilne podłoże, jakim jest ziemia, pozwala dziecku poczuć stabilność, której później może szukać w dorosłym życiu.
Kiedy człowiek dorasta, jedyną częścią ciała, która utrzymuje go niemal w ciągłym poczuciu stabilności, są jego stopy.

Teraz widzicie jak ważny jest kontakt z podłożem? Być może ten artykuł zaprosi Was do przyjrzenia się własnym stopom i zadania sobie pytania: Jak idę przez życie?

 

Artykuł :

Seksuolog Paulina Podrezpsychoterapeutka psychodynamiczna, seksuolog Paulina Podrez

Monika Najda Fizjoterapeutka uroginekologicznafizjoterapeutka psychosomatyczna, terapeutka świadomej pracy z ciałem Monika Najda