
Emocje w miednicy?
Dzisiejszy świat nie należy do najłatwiejszych. Ciągła pogoń społeczeństwa za lepszym standardem życiowym, ambicjami, czy wyobrażeniami idealnego życia powoduje wiele presji. Współczesne kobiety i mężczyźni stają przed wieloma problemami. Kobiety starają się pogodzić życie rodzinne z zawodowym, zaś mężczyźni próbują zapewnić bezpieczeństwo rodzinie, przez co spędzają długie godziny w pracy. Dzisiejszy tryb życia nie jest dobry dla fizjologii ciała człowieka. Damska fizjologia nie jest przystosowana do wielogodzinnego siedzenia przy biurku, czy noszenia obcisłych spodni każdego dnia. Zaś fizjologia panów także jest zaniedbana przez siedzący tryb życia oraz dbanie tylko o górną część ciała. Ale czy tylko to ile godzin spędzamy w pracy i to jak wygląda Nasza aktywność fizyczna ma wpływ na Nasze ciało?
Już w starożytnym Rzymie wiedziano, iż w ,,Zdrowym ciele, zdrowy Duch”. Nasze ciało jest nierozerwalnie połączone z psychiką. Aby Cię do tego przekonać zapraszam do małego doświadczenia. Spróbuj zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że jesteś na plaży. Weź głęboki wdech następnie wydech i poczuj promienie słońca na twarzy. Co czujesz? Czy czujesz lekkie rozluźnienie i głębszy oddech ? Spróbuj pozostać w tej wizualizacji przez chwilę. A teraz spróbuj wyobrazić sobie, że stoisz w korku i zaraz spóźnisz się do pracy.
Co czujesz w ciele? Jaki masz oddech? Czy wyczuwasz którąś cześć ciała szczególnie? Czy w którejś części ciała pojawia się ścisk?
Jeśli nadal mi nie wierzysz, że to jak myślisz wpływa na napięcia, a tym samym postawę i funkcjonowanie Twojego ciała zaproszę Ciebie do jeszcze jednego wyobrażenia. Wyobraź sobie, że przed Tobą leży pyszny kawałek pizzy, poczuj jej zapach, spójrz na konsystencję. Podnosisz pizzę, kierujesz ją do ust.. jeszcze chwila, jeszcze moment.. i…
Prawdopodobniej pojawiło się lekkie ślinienie. Zobacz, jakie Twoje ciało jest niesamowite! Jeśli na samą myśl o pizzy zwiększasz produkcję śliny, to czy nie interesuje Ciebie jak to ,co myślisz i odczuwasz zmienia funkcję innych części ciała?
Zostało wykonanych bardzo dużo badań na temat stresu i jego wpływu na ciało. Społeczeństwo jest przyzwyczajone do tego, iż “stres” kumuluje się w odcinku szyjnym, tudzież barkach. Czasami społeczeństwo kojarzy, również dolegliwości jelitowe z sytuacją stresową. Ale czy to może być jedyne miejsce, gdzie odczuwamy lęk, złość, czy nienawiść?
Porozmawiajmy zatem nie o szyi czy jelitach lecz o miednicy.
Miednica jako centrum ludzkiej mocy. Miejsce, w którym powstaje życie i z którego wychodzi życie. Miednica, również jako miejsce napięcia emocjonalnego. Nasze ciało jest ze sobą połączone. Natura stworzyła człowieka w ten sposób, aby struktury łączyły się ze sobą w jedną spójną całość. Już wiesz dzięki poprzedniemu eksperymentowi, że obrazy mentalne wpływają na jakość Twojego oddechu, a nawet na pojawienie się śliny w ustach. To teraz zobaczmy, co dzieje się z Naszą miednicą.
W dzisiejszym artykule nie będziemy zajmować się anatomią miednicy, o tym opowiemy sobie następnym razem, dzisiaj chciałabym abyście nabrali ogólniej świadomości swojej miednicy. Zatem stań sobie z nogami na szerokość bioder i ściśnij mocno pośladki. Następnie spróbuj zacisnąć pośladki i swoje krocze (na razie jakkolwiek je rozumiesz). A teraz spróbuj zacisnąć pośladki, kroczę, ściągnąć łopatki i zacisnąć żuchwę – dosłownie na 2 sekundy. Właśnie wygenerowaliście napięcie, które często powstaje w sytuacji stresowej. Jeżeli taka sytuacja powtarza się bardzo często, a nasze ciało reaguje w ten sam sposób powstają tzn. napięcia na tle psychogennym. Czyli ciało przybiera pewną formę na skutek wzorca myślowego bądź emocjonalnego.
Jakie to może mieć konsekwencje?
Normalnie gdybyśmy byli przyzwyczajeni do rozładowywania tego napięcia albo znalezienia przyczyny naszych napięć psychicznych to jednorazowe sytuacje nie miałyby, aż takiego wpływu. Jednak większość osób nie wie, jak rozładować napięcie w ciele, stąd pojawia się szereg konsekwencji.
Wzmożone napięcie mięśniowe powoduje wiele problemów fizycznych w ciele, zaczynając od braku satysfakcji z życia seksualnego po bóle w odcinku lędźwiowym, bruksizm, problemy jelitowe, bóle głowy, choroby kardiologiczne, a nawet problemy z zajściem w ciąże. Mniej oczywistymi konsekwencjami są również choroby autoimmunologiczne. Nasze ciało dąży do harmonii zarówno fizycznej, jak i psychicznej czy duchowej. Dlatego podczas każdej choroby, czy dysfunkcji w ciele warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie kilka przykładowych pytań : ,,Jak się czuję w swoim życiu? Jaką emocję odczuwam najczęściej? Kiedy nie czuję się wartościowym człowiekiem? Kiedy nie działam w zgodzie ze sobą”. Warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego psychoterapeuty, który wspomoże Nas w tym procesie.
W następnym artykule podzielę się z Wami tym, jak zbudowana jest Nasza miednica i jak zrozumieć lepiej jej anatomię a tym samym poprawić swoją relację z ciałem.
Zapisz się już dziś na fizjoterapię uroginekologiczną i świadomą pracę z ciałem by zadbać o swoją miednicę i emocje.
Artykuł: fizjoterapeutka w tym z specjalności w uroginekologii, trenerka języka ruchu i świadomej pracy z ciałem, terapeutka reiki II stopnia Monika Najda