Akupunktura – wspaniałe narzędzie terapeutyczne!
BY: paulina.podrez
Artykuły / Krystyna Odrobina / Strona główna
Akupunktura wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej, jest praktykowana od tysięcy lat, ostatnio stanowi częsty element integracji z zachodnimi praktykami medycznymi, w tym z fizjoterapią!
Korzyści akupunktury samej w sobie są ogromne jeśli chodzi o jej działanie przeciwbólowe, rozluźniające oraz przekrwienne.
Jednak gdy połączymy działanie terapeutyczne pracy manualnej z akupunkturą, możemy wzmocnić działanie terapii i jeszcze szybciej i dokładniej zadziałać na dolegliwości pacjenta.
Częstym pytaniem w gabinecie związanym z działaniem akupunktury jest:
“Jak to jest, że taka cienka mała igła może przyczynić się do tak znaczących efektów terapeutycznych?” – już wyjaśniam!
Gdy igła wprowadzana jest w ciało, uruchamiamy pare kluczowych procesów:
- Mikro uszkodzenie tkanki powoduje uruchomienie przez ciało stan zapalny – ten stan zapalny będzie inicjował przebudowę, przekrwienie oraz uruchomienie szeregu procesów regeneracyjnych w danym miejscu wraz z poprawą cyrkulacji.
- Akupunktura wyzwala uwalnianie endorfin, naturalnych środków przeciwbólowych występujących w organizmie, oraz moduluje aktywność neuroprzekaźników i hormonów.
- Ukłucie w danym miejscu wpływa również na układ nerwowy – pomaga regulować autonomiczny układ nerwowy, redukując stres i promując dobre samopoczucie.
- Akupunktura może zmniejszyć napięcie i skurcze mięśni, wpływając na układ nerwowy i sprzyjając relaksacji.
Zrozumienie tych (bardzo ogólnie opisanych) działań pozwala wywnioskować
korzyści dla pacjenta, płynące z wykonanie zabiegu akupunktury.
Natomiast jak w gabinecie jest to wykorzystywane? Kiedy? Jak to współgra z terapią manualną?
Akupunktura może być zabiegiem i terapią samą w sobie. Często gdy pacjent jest w dużym bólu, będzie to dobrym rozwiązaniem, aby zmniejszyć dolegliwości bez nadmiernego “męczenia” pacjenta innymi technikami terapeutycznymi.
Co więcej, często się zdarza, że mamy do czynienia z całą gamą dolegliwości i z wywiadu wynika kilka kluczowych punktów do opracowania (przykładowo: dolegliwości trawienne, bóle głowy oraz drętwienia rąk), w tym przypadku mając ograniczony czas w gabinecie, a jednocześnie dbając o to, aby nie przebodźcować pacjenta, warto jest zdecydować się na akupunkturę w jednym miejscu. Na przykład celując terapeutycznie na aplikacje wpływające na okolicy głowy i karku, a zająć się w tym czasie drugim problemem pracując manualnie (na przykład terapią wisceralną – inaczej terapią brzucha – aby wpłynąć na redukcje dolegliwości trawiennych).
W wielu przypadkach nawet bardzo różne dolegliwości w wielu partiach ciała są u źródła powiązane, dzięki temu łączeniu terapii manualnej z akupunkturą możemy uzyskać optymalne efekty bez uczucia przebodźcowania przez pacjenta.
Kiedy decydujemy się na akupunkturę? Kiedy możemy spodziewać się efektów?
Odpowiedź brzmi – zawsze. Akupunktura jest bardzo obszerną metodą terapii można skorzystać z niej przy przeróżnych dolegliwościach! Tym samym będąc świadomym, że nie zawsze jest to natychmiastowy efekt oraz warto jest powtórzyć aplikację. Przy bólu zdarza się, że ulga jest natychmiastowa, ale z założeń tej tradycyjnej metody czas oczekiwania na efekty może wynieść około dwie doby.
Dlaczego tak?
Istotne jest pamiętanie o tym, że ze względu na wyżej wymienione procesy jakie zachodzą podczas nakłucia, te uruchomione działania w organizmie potrzebują czasu. Tak jak skaleczenie potrzebuje czasu do gojenia, rozpoczęte procesy pozwalają organizmowi zaadresować problemowe miejsca i wprowadzić mechanizmy regenerujące.
Czego się spodziewać?
Pacjenci niejednokrotnie zgłaszają lęk przed zastosowaniem akupunktury. Naturalne jest, że boimy się, gdy igła przebija się przez naszą skórę. Czy to podczas pobierania krwi, czy właśnie w trakcie zabiegu akupunktury.
Znaczącą różnicą jest jednak igła wykorzystywana w akupunkturze. Najczęściej ma ona rozmiar 0.2 milimetra – jest bardzo cienka. Igła iniekcyjna wykorzystywana do pobierania krwi ma średnicę 0,7 a nawet 1 milimetr, ponieważ musi mieć światło, przez które krew będzie pobierana. Ze względu na tą różnicę, uczucie podczas nakłucia igła do akupunktury jest bardziej podobne do ukłucia przez komara i bardzo szybko przestajemy ją w ogóle czuć w ciele.
Czas trwania zabiegu różni się od rodzaju aplikacji, ale jest to minimum 20 min, w których leżymy z daną aplikacją, jest to bardzo relaksujące. Nie czujemy igieł przez większość czasu i zazwyczaj po pierwszej aplikacji pacjenci mówią, że był to przyjemny zabieg.
Spróbować warto!
Jeśli męczą nas pewne dolegliwości, warto spróbować akupunktury. Płynie z niej dużo korzyści, jak opisane zostało wyżej. Jest to zabieg raczej bezbolesny (jedynie wrażliwe potrafią być stopy i dłonie, ale trwa to krótko) i jest wspaniałym sposobem na rozpoczęcie naszej drogi do zdrowia.
Zastosowanie akupunktury jest bardzo szerokie możemy wykorzystać akupunkturę przy bólu przy dolegliwościach trawiennych, przy dolegliwościach sfery psyche oraz po prostu dla relaksu. Wiele osób po spróbowaniu przekonuje się do zalet i korzyści płynących z akupunktury.
Możesz do nich dołączyć! Zapraszamy do Przestrzeń Holistic na zabieg u osteopaty z użyciem akupunktury. W naszym ośrodku akupunktura stanowi korzystne uzupełnienie dla procesu psychoterapeutycznego. Szczególnie dla osób zmagających się z dużym stresem czy lękami, gdzie obciążona jest psychika oraz ciało.
W Przestrzeń Holistic myślimy i dbamy o naszych pacjentów w sposób holistyczny.
Krystyna Odrobina – Fizjoterapeutka, Terapeutka Osteopatyczna
.
.
.
Bibliografia:
Vickers, A. J., et al. (2012). “Acupuncture for chronic pain: individual patient
data meta-analysis.” Archives of Internal Medicine, 172(19), 1444-1453.
MacPherson, H., et al. (2017). “Acupuncture for chronic pain and depression
in primary care: a programme of research.” Programme Grants for Applied
Research, 5(3).
Karst, M., et al. (2010). “Acupuncture in chronic pain: An update of evidence
and mechanisms.” The Journal of Pain, 11(6), 453-463.
Cao, H., et al. (2009). “Acupuncture for treatment of insomnia: a systematic
review of randomized controlled trials.” Journal of Alternative and
Complementary Medicine, 15(11), 1171-1186.